# NCERT Solutions Class 10 for Maths Chapter 1 Real Numbers

NCERT Solutions Class 10 for **Maths Chapter 1 Real Numbers** : In this post, we will share with you all the detailed **NCERT Solutions of Class 10 Maths Chapter 1 Real Numbers**. This will contain both in-text and back-exercise questions for Science and Social Science, and all exercise questions for Mathematics. For all school and board level examinations, doing all the NCERT Questions is a must.

# Why are NCERT Questions Important?

NCERT Questions and Answers not only help you get hold of concepts firmly and enhance your understanding, but also form the base of all types of questions asked in exams. Questions asked in exam are more or less the same type as mentioned in NCERT. Moreover, sometimes the questions in NCERT are directly asked in exams, as it is, without any changes.

Hence, it’s very important to understand NCERT Questions and Answers.

- Get NCERT Solutions of all Science Chapters of Class 10
- Get NCERT Solutions of all Mathematics Chapters of Class 10
- Get NCERT Solutions of all Social Science Chapters of Class 10
- Get Notes, PYQs, Free E-Books, and other material for Class 10
- Join our Telegram Channel for Latest Updates here

[adinserter block=”3″]

# Class 10 Maths Chapter 1 – Real Numbers

[twy_show_add_bookmark]

## Exercise 1.1 (Page 7)

**Question 1:**

1.Use Euclid’s division algorithm to find the HCF of:

i. 135 and 225

ii. 196 and 38220

iii. 867 and 225

**Answer 1:**

i. 135 and 225

As you can see, from the question 225 is greater than 135. Therefore, by Euclid’s division algorithm, we have,

225 = 135 × 1 + 90

Now, remainder 90 ≠ 0, thus again using division lemma for 90, we get,

135 = 90 × 1 + 45

Again, 45 ≠ 0, repeating the above step for 45, we get,

90 = 45 × 2 + 0

The remainder is now zero, so our method stops here. Since, in the last step, the divisor is 45, therefore, HCF (225,135) = HCF (135, 90) = HCF (90, 45) = 45.

Hence, the HCF of 225 and 135 is 45.

ii. 196 and 38220

In this given question, 38220>196, therefore the by applying Euclid’s division algorithm and taking 38220 as divisor, we get,

38220 = 196 × 195 + 0

We have already got the remainder as 0 here. Therefore, HCF(196, 38220) = 196.

Hence, the HCF of 196 and 38220 is 196.

iii. 867 and 225

As we know, 867 is greater than 225. Let us apply now Euclid’s division algorithm on 867, to get,

867 = 225 × 3 + 102

Remainder 102 ≠ 0, therefore taking 225 as divisor and applying the division lemma method, we get,

225 = 102 × 2 + 51

Again, 51 ≠ 0. Now 102 is the new divisor, so repeating the same step we get,

102 = 51 × 2 + 0

The remainder is now zero, so our procedure stops here. Since, in the last step, the divisor is 51, therefore, HCF (867,225) = HCF(225,102) = HCF(102,51) = 51.

Hence, the HCF of 867 and 225 is 51.

**Question 2:**

Show that any positive odd integer is of the form 6q + 1, or 6q + 3, or 6q + 5, where q is some integer.

**Answer 2:**

Let a be any positive integer and b = 6. Then, by Euclid’s algorithm, a = 6q + r, for some integer q ≥ 0, and r = 0, 1, 2, 3, 4, 5, because 0≤r<6.

Now substituting the value of r, we get,

If r = 0, then a = 6q

Similarly, for r= 1, 2, 3, 4 and 5, the value of a is 6q+1, 6q+2, 6q+3, 6q+4 and 6q+5, respectively.

If a = 6q, 6q+2, 6q+4, then a is an even number and divisible by 2. A positive integer can be either even or odd Therefore, any positive odd integer is of the form of 6q+1, 6q+3 and 6q+5, where q is some integer.

**Question 3:**

An army contingent of 616 members is to march behind an army band of 32 members in a parade. The two groups are to march in the same number of columns. What is the maximum number of columns in which they can march?

**Answer 3:**

HCF (616, 32) will give the maximum number of columns in which they can march.

We can use Euclid’s algorithm to find the HCF.

616 = 32 × 19 + 8

32 = 8 × 4 + 0

The HCF (616, 32) is 8.

Therefore, they can march in 8 columns each.

**Question 4:**

Use Euclid’s division lemma to show that the square of any positive integer is either of the form 3m or 3m + 1 for some integer m.

**Answer 4:**

Let a be any positive integer and *b* = 3.

Then a = 3*q* + *r* for some integer *q* ≥ 0

And *r* = 0, 1, 2 because 0 ≤ *r* < 3

Therefore, *a* = 3*q* or 3*q* + 1 or 3*q* + 2

Or,*a*^{2} = (3*q*)^{2} or (3*q* + 1)^{2} or (3*q* + 2)^{2}*a*^{2} = (9*q*)^{2} or 9*q*^{2} + 6*q* + 1 or 9*q*^{2} + 12*q* + 4

= 3 × (3*q*^{2}) or 3(3*q*^{2} + 2*q*) + 1 or 3(3*q*^{2} + 4*q* + 1) + 1

= 3*k*_{1} or 3*k*_{2} + 1 or 3*k*_{3} + 1

Where *k*_{1}, *k*_{2}, and *k*_{3} are some positive integers

Hence, it can be said that the square of any positive integer is either of the form 3*m* or 3*m* + 1.

**Question 5:**

Use Euclid’s division lemma to show that the cube of any positive integer is of the form 9m, 9m + 1 or 9m + 8.

**Answer 5:**

Let x be any positive integer and y = 3.

By Euclid’s division algorithm, then,

x = 3q+r, where q≥0 and r = 0, 1, 2, as r ≥ 0 and r < 3.

Therefore, putting the value of r, we get,

x = 3q

or

x = 3q + 1

or

x = 3q + 2

Now, by taking the cube of all the three above expressions, we get,

**Case (i):** When r = 0, then,

x^{2}= (3q)^{3} = 27q^{3}= 9(3q^{3})= 9m; where m = 3q^{3}

**Case (ii):** When r = 1, then,

x^{3} = (3q+1)^{3} = (3q)^{3 }+1^{3}+3×3q×1(3q+1) = 27q^{3}+1+27q^{2}+9q

Taking 9 as common factor, we get,

x^{3 }= 9(3q^{3}+3q^{2}+q)+1

Putting = m, we get,

Putting (3q^{3}+3q^{2+}q) = m, we get ,

x^{3} = 9m+1

**Case (iii): When r = 2, then,**

x^{3} = (3q+2)^{3}= (3q)^{3}+2^{3}+3×3q×2(3q+2) = 27q^{3}+54q^{2}+36q+8

Taking 9 as common factor, we get,

x^{3}=9(3q^{3}+6q^{2}+4q)+8

Putting (3q^{3}+6q^{2}+4q) = m, we get ,

x^{3} = 9m+8

Therefore, from all the three cases explained above, it is proved that the cube of any positive integer is of the form 9m, 9m + 1 or 9m + 8.

[adinserter block=”3″]

## Exercise 1.2 (Page 11)

**Question 1:**

Express each number as a product of its prime factors:

(i) 140

(ii) 156

(iii) 3825

(iv) 5005

(v) 7429

**Answer 1:**

(i) 140

By Taking the LCM of 140, we will get the product of its prime factor.

Therefore, 140 = 2 × 2 × 5 × 7 × 1 = 2^{2}×5×7

(ii) 156

By Taking the LCM of 156, we will get the product of its prime factor.

Hence, 156 = 2 × 2 × 13 × 3 × 1 = 2^{2}× 13 × 3

(iii) 3825

By Taking the LCM of 3825, we will get the product of its prime factor.

Hence, 3825 = 3 × 3 × 5 × 5 × 17 × 1 = 3^{2}×5^{2}×17

(iv) 5005

By Taking the LCM of 5005, we will get the product of its prime factor.

Hence, 5005 = 5 × 7 × 11 × 13 × 1 = 5 × 7 × 11 × 13

(v) 7429

By Taking the LCM of 7429, we will get the product of its prime factor.

Hence, 7429 = 17 × 19 × 23 × 1 = 17 × 19 × 23

**Question 2:**

Find the LCM and HCF of the following pairs of integers and verify that LCM × HCF = product of the two numbers.

(i) 26 and 91

(ii) 510 and 92

(iii) 336 and 54

**Answer 2:**

(i) 26 = 2 × 13

91 =7 × 13

HCF = 13

LCM =2 × 7 × 13 =182

Product of two numbers 26 × 91 = 2366

Product of HCF and LCM 13 × 182 = 2366

Hence, product of two numbers = product of HCF × LCM

(ii) 510 = 2 × 3 × 5 × 17

92 =2 × 2 × 23

HCF = 2

LCM =2 × 2 × 3 × 5 × 17 × 23 = 23460

Product of two numbers 510 × 92 = 46920

Product of HCF and LCM 2 × 23460 = 46920

Hence, product of two numbers = product of HCF × LCM

(iii) 336 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 7

54 = 2 × 3 × 3 × 3

HCF = 2 × 3 = 6

LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3 × 7 =3024

Product of two numbers 336 × 54 =18144

Product of HCF and LCM 6 × 3024 = 18144

Hence, product of two numbers = product of HCF × LCM.

**Question 3:**

Find the LCM and HCF of the following integers by applying the prime factorisation method.

(i) 12, 15 and 21

(ii) 17, 23 and 29

(iii) 8, 9 and 25

**Answer 3:**

(i) 12, 15 and 21

Writing the product of prime factors for all the three numbers, we get,

12=2×2×3

15=5×3

21=7×3

Therefore,

HCF(12,15,21) = 3

LCM(12,15,21) = 2 × 2 × 3 × 5 × 7 = 420

(ii) 17, 23 and 29

Writing the product of prime factors for all the three numbers, we get,

17=17×1

23=23×1

29=29×1

Therefore,

HCF(17,23,29) = 1

LCM(17,23,29) = 17 × 23 × 29 = 11339

(iii) 8, 9 and 25

Writing the product of prime factors for all the three numbers, we get,

8=2×2×2×1

9=3×3×1

25=5×5×1

Therefore,

HCF(8,9,25)=1

LCM(8,9,25) = 2×2×2×3×3×5×5 = 1800

**Question 4:**

Given that HCF (306, 657) = 9, find LCM (306, 657).

**Answer 4:**

We have the formula that

Product of LCM and HCF = product of number

LCM × 9 = 306 × 657

Divide both side by 9 we get

LCM = (306 × 657) / 9 = 22338

**Question 5:**

Check whether 6n can end with the digit 0 for any natural number n.

**Answer 5:**

If the number 6n ends with the digit zero (0), then it should be divisible by 5, as we know any number with unit place as 0 or 5 is divisible by 5.

Prime factorization of 6n = (2×3)n

Therefore, the prime factorization of 6n doesn’t contain prime number 5.

Hence, it is clear that for any natural number n, 6n is not divisible by 5 and thus it proves that 6n cannot end with the digit 0 for any natural number n.

[adinserter block=”3″]

**Question 6:**

Explain why 7 × 11 × 13 + 13 and 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 + 5 are composite numbers.

**Answer 6:**

7 × 11 × 13 + 13

Taking 13 common, we get

13 (7 x 11 +1 )

13(77 + 1 )

13 (78)

It is product of two numbers and both numbers are more than 1 so it is a composite number.

7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 + 5

Taking 5 common, we get

5(7 × 6 × 4 × 3 × 2 × 1 +1)

5(1008 + 1)

5(1009)

It is product of two numbers and both numbers are more than 1 so it is a composite number.

**Question 7:**

There is a circular path around a sports field. Sonia takes 18 minutes to drive one round of the field, while Ravi takes 12 minutes for the same. Suppose they both start at the same point and at the same time, and go in the same direction. After how many minutes will they meet again at the starting point?

**Answer 7:**

They will be meet again after LCM of both values at the starting point.

18 = 2 × 3 × 3

12 = 2 × 2 × 3

LCM = 2 × 2 × 3 × 3 = 36

Therefore, they will meet together at the starting point after 36 minutes.

[adinserter block=”3″]

## Exercise 1.3 (Page 14)

**Question 1:**

Prove that √5 is irrational.

**Answer 1:**

Let us assume, that **√**5 is rational number.

i.e. **√**5 = x/y (where, x and y are co-primes)

y**√**5= x

Squaring both the sides, we get,

(y**√**5)^{2} = x^{2}

⇒5y^{2} = x^{2}……………………………….. (1)

Thus, x^{2} is divisible by 5, so x is also divisible by 5.

Let us say, x = 5k, for some value of k and substituting the value of x in equation (1), we get,

5y^{2} = (5k)^{2}

⇒y^{2} = 5k^{2}

is divisible by 5 it means y is divisible by 5.

Therefore, x and y are co-primes. Since, our assumption about is rational is incorrect.

Hence, **√**5 is irrational number.

**Question 2:**

Prove that 3 + 2√5 + is irrational.

**Answer 2:**

Let take that 3 + 2√5 is a rational number.

So we can write this number as

3 + 2√5 = *a*/*b*

Here a and b are two co prime number and b is not equal to 0

Subtract 3 both sides we get

2√5 = *a*/*b* – 3

2√5 = (*a*-3*b*)/*b*

Now divide by 2, we get

√5 = (*a*-3*b*)/2*b*

Here *a* and *b* are integer so (*a*-3*b*)/2*b* is a rational number so √5 should be a rational number But √5 is a irrational number so it contradicts.

Hence, 3 + 2√5 is a irrational number.

**Question 3:**

Prove that the following are irrationals:

(i) 1/√2

(ii) 7√5

(iii) 6 + √2

**Answer 3:**

(i) 1/√2

Let us assume 1/√2 is rational.

Then we can find co-prime x and y (y ≠ 0) such that 1/√2 = x/y

Rearranging, we get,

√2 = y/x

Since, x and y are integers, thus, √2 is a rational number, which contradicts the fact that √2 is irrational.

Hence, we can conclude that 1/√2 is irrational.

(ii) 7√5

Let us assume 7√5 is a rational number.

Then we can find co-prime a and b (b ≠ 0) such that 7√5 = x/y

Rearranging, we get,

√5 = x/7y

Since, x and y are integers, thus, √5 is a rational number, which contradicts the fact that √5 is irrational.

Hence, we can conclude that 7√5 is irrational.

(iii) 6 +√2

Let us assume 6 +√2 is a rational number.

Then we can find co-primes x and y (y ≠ 0) such that 6 +√2 = x/y⋅

Rearranging, we get,

√2 = (x/y) – 6

Since, x and y are integers, thus (x/y) – 6 is a rational number and therefore, √2 is rational. This contradicts the fact that √2 is an irrational number.

Hence, we can conclude that 6 +√2 is irrational.

[adinserter block=”3″]

## Exercise 1.4 (Page 17)

**Question 1:**

Without actually performing the long division, state whether the following rational numbers will have a terminating decimal expansion or a non-terminating repeating decimal expansion:

(i) 13/3125

(ii) 17/8

(iii) 64/455

(iv) 15/1600

(v) 29/343

(vi) 23/(2^{3}5^{2})

(vii) 129/(2^{2}5^{7}7^{5})

(viii) 6/15

(ix) 35/50

(x) 77/210

**Answer 1:**

(i) 13/3125

Factorize the denominator we get

3125 =5 × 5 × 5 × 5 × 5 = 5^{5}So denominator is in form of 5^{m} so it is terminating .

(ii) 17/8

Factorize the denominator we get

8 =2 × 2 × 2 = 2^{3}

So denominator is in form of 2^{m} so it is terminating .

(iii) 64/455

Factorize the denominator we get

455 =5 × 7 × 13

There are 7 and 13 also in denominator so denominator is not in form of 2^{m} × 5^{n} . so it is not terminating.

(iv) 15/1600

Factorize the denominator we get

1600 =2 × 2 × 2 ×2 × 2 × 2 × 5 × 5 = 2^{6} × 5^{2}

so denominator is in form of 2^{m} × 5^{n}

Hence it is terminating.

(v) 29/343

Factorize the denominator we get

343 = 7 × 7 × 7 = 7^{3}

There are 7 also in denominator so denominator is not in form of 2^{m} × 5^{n}

Hence it is non-terminating.

(vi) 23/(2^{3} × 5^{2})

Denominator is in form of 2^{m} × 5^{n}

Hence it is terminating.

(vii) 129/(2^{2} × 5^{7} × 7^{5} )

Denominator has 7 in denominator so denominator is not in form of 2^{m} × 5^{n}

Hence it is none terminating.

(viii) 6/15

divide nominator and denominator both by 3 we get 2/5

Denominator is in form of 5^{m} so it is terminating.

(ix) 35/50 divide denominator and nominator both by 5 we get 7/10

Factorize the denominator we get

10=2 × 5

So denominator is in form of 2^{m} × 5^{n} so it is terminating.

(x) 77/210

simplify it by dividing nominator and denominator both by 7 we get 11/30

Factorize the denominator we get

30=2 × 3 × 5

Denominator has 3 also in denominator so denominator is not in form of 2^{m} × 5^{n}Hence it is none terminating.

**Question 2:**

Write down the decimal expansions of those rational numbers in Question 1 above which have terminating decimal expansions.

**Answer 2:**

(i) 13/3125 = 13/5^{5} = 13×2^{5}/5^{5}×2^{5} = 416/10^{5} = 0.00416

(ii) 17/8 = 17/2^{3} = 17×5^{3}/2^{3}×5^{3} = 17×5^{3}/10^{3} = 2125/10^{3} = 2.125

(iv) 15/1600 = 15/2^{4}×10^{2} = 15×5^{4}/2^{4}×5^{4}×10^{2} = 9375/10^{6} = 0.009375

(vi) 23/2^{3}5^{2} = 23×5^{3}×2^{2}/2^{3} 5^{2}×5^{3}×2^{2} = 11500/10^{5} = 0.115

(viii) 6/15 = 2/5 = 2×2/5×2 = 4/10 = 0.4

(ix) 35/50 = 7/10 = 0.7.

**Question 3:**

The following real numbers have decimal expansions as given below. In each case, decide whether they are rational or not. If they are rational, and of the form, p q what can you say about the prime factors of q?

(i) 43.123456789

(ii) 0.120120012000120000. . .

(iii) 43.~~123456789~~

**Answer 3:**

(i) Since this number has a terminating decimal expansion, it is a rational number of the form *p*/q, and *q* is of the form 2^{m} × 5^{n}.

(ii) The decimal expansion is neither terminating nor recurring. Therefore, the given number is an irrational number.

(iii) Since the decimal expansion is non-terminating recurring, the given number is a rational number of the form *p*/q, and *q* is not of the form 2^{m} × 5^{n}.

[twy_show_add_bookmark]

[adinserter block=”3″]

## For More Content related to Class 10 –

- Get NCERT Solutions of all Science Chapters of Class 10
- Get NCERT Solutions of all Mathematics Chapters of Class 10
- Get NCERT Solutions of all Social Science Chapters of Class 10
- Get Notes, PYQs, Free E-Books, and other material for Class 10
- Join our Telegram Channel for Latest Updates here

[adinserter block=”3″]